Press "Enter" to skip to content

ଏମିତି କେଉଁ ଜିନଷ ଅଛି ଯିଏ କି ବିନା ସିଡ଼ି ରେ ଚଢିପାରେ ଏବଂ ଓଲ୍ହେଇ ପାରେ ୯୯% ଲୋକ ଫେଲ – IAS QUESTION

ଆଜିର ସମୟରେ, ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ IAS-IPS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି |ଦେଶରେ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି | ଅନେକ ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଦିନରାତି ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି |

ଲୋକମାନେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପାଇଁ 15 ରୁ 20 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖନ୍ତି | UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯୁବକମାନେ IAS ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି l

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ ପରୀକ୍ଷାର 3 ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଛି l ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାକ୍ଷାତକାର ଦିଆଯାଇଛି | ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ |

IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଯାହା ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା IAS ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବିଷୟରେ…

ପ୍ରଶ୍ନ- ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରରେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୁହଁନ୍ତି, କିପରି?

ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ପିଲାଟି 1947 ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବ | ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଗଠନ ହୋଇନଥିଲା l

ପ୍ରଶ୍ନ- ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ କିଣାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପ୍ଲେଟ୍” ଯାହାକି ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ କିଣାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ l

ପ୍ରଶ୍ନ- ନାରୀର ରୂପ କ’ଣ, ଯିଏ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସବୁକିଛି ଦେଖେ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ “ବିଧବା ଧର୍ମ”

ପ୍ରଶ୍ନ- ହିନ୍ଦୀରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ’ଣ କୁହାଯାଏ?
ଉତ୍ତର – ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ତାହା କୋଉଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କୁ ଜଣା ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “ସଙ୍ଗଣକ” କୁହାଯାଏ l

ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ଜୀବ, ଯାହାର ମୁଣ୍ଡ କାଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଦିନ ଜୀବିତ ରହିପାରେ?
ଉତ୍ତର- ଅସରପା

ପଶ୍ନ- କେଉଁ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଯାହା ସର୍ବଦା ରଙ୍ଗ ପଢାଯାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଭୁଲ”, ରଙ୍ଗକୁ ରଙ୍ଗ ଭାବରେ ପଢାଯାଏ

ପ୍ରଶ୍ନ- ପାହାଚ ବିନା ଚଢିଵା ଏବଂ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଜିନିଷ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଭାବୁଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ | ଆପଣ ସମସ୍ତେ ମନରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଯାହା ସିଡ଼ି ବିନା ଚଢାଯାଏ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର କହିବା |ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ନିଶା” ଯାହାକି ସିଡ଼ି ବିନା ଚଢ଼ୀଥାଏ ଏବଂ ଓଲ୍ହାଇଥାଏ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.