Press "Enter" to skip to content

ଗର୍ଭଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ କିନ୍ତୁ ଗ-ର୍ଭବତୀ ନୁହଁନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କାହିଁକି ଘଟେ ପ୍ରତେକ ମହିଳା ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖନ୍ତୁ ?-pregnancy tips

ପି-ରି-ଅ-ଡ଼ ମହିଳାଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ | ସେ ଆଶା ଭରିଦିଏ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେବଳ ଗର୍ଭଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱର ସମାଧାନ ଦେଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯଦି ଏହା ଘଟେ ଯେ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ଆସେ ଏବଂ ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେ ଏହା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଘଟୁଛି, ତେବେ କ’ଣ?

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ସମାନ | ଥକାପଣ, ଫୁଲିବା, ସ୍ନାୟୁ, ଫ୍ଲାଟୁଲେନ୍ସ, ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍, ଲୋଭ ଇତ୍ୟାଦି ଉଭୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମାନ ଦେଖାଯାଏ | ଅବଧିଗୁଡିକ ଯେତେ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ, ସେତେ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ହୁଏ, ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ପାଇବେ |

ଅନେକ ଥର ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ ଯେ ଘରେ ଗର୍ଭଧାରଣ ପରୀକ୍ଷଣର ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ସତ୍ଵେ ରାସାୟନିକ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଏଥିରେ, ଫଲୋପିନ୍ ଟ୍ୟୁବରୁ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ଯାଇ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 30% ଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଅଣ୍ଡା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏଥିରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ |

ଏହି କାରଣରୁ, ହଜିଯାଇଥିବା ଅବଧିଗୁଡିକର 1 ସପ୍ତାହ ପରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ନକରାତ୍ମକ ତଥାପି ଆସେ କିନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଏହା ଘଟୁଥିବା ପରି ଲାଗିଲା | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କାହିଁକି ଘଟେ? ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ?

ଚାପ
ଚାପ ଆମ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଯଦି ଜୀବନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ଚାପ ଥାଏ, ତେବେ ମନରେ ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯେ ପିଲାଟି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରି ନାହିଁ ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ଅଣ୍ଡାଦାନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଅଣ୍ଡାଦାନ ହୁଏ ନାହିଁ ତେବେ କୌଣସି ଅବଧି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ | ଗର୍ଭଧାରଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ଔଷଧ
ମାସିକ ଚକ୍ର ଉପରେ ଔଷଧର ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ଷ୍ଟେରଏଡ ଔଷଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ | ଏହି କାରଣରୁ, ଅବଧି ହରାଇବାର ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଥାଇରଏଡ୍ କିମ୍ବା ମଧୁମେହ ଔଷଧର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ |

ମେନୋପାଜ୍ ପୂର୍ବରୁ |
ପ୍ରାୟ 52 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ମେନୋପୋଜର ଅବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା 40 ଦଶକରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ପ୍ରି-ମେନୋପୋଜରେ ଅବଧିଗୁଡିକ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ହରମୋନ୍ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ଭଳି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମନୋବଳର ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ସ୍ତ-ନ କୋମଳ ହେବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୁଏ |

A woman waist part with overwight and some pain in her body

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

More from ସ୍ପେଶାଲ ଖବରMore posts in ସ୍ପେଶାଲ ଖବର »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.