Press "Enter" to skip to content

2 ହଜାର ବର୍ଷ ହେଲା ଜଳୁଛି ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଭଗବାନ ଙ୍କ ଲୀଳା ଦେଖି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ବି ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଲେ ! ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ – Special report

ଧର୍ମ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଆମ ଶିରାରେ ଅଛି l ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏପରି ଅଗଣିତ ମନ୍ଦିର ଅଛି l ଯାହାର ଏକ ଐତିହାସିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ଏହା ସହିତ, କିଛି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦିଗ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଜଡିତ |

ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି l ଯାହା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅଗ୍ର-ମାଲୱା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ପ୍ରାୟ 2 ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଅନନ୍ତ ଅଗ୍ନି ଚାଲିଥାଏ l ଏହା ଝଡ଼ ହେଉ କିମ୍ବା ପବନ l ଏହି ନିଆଁ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡେନାହିଁ l

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି ଏକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଉଜୟନରେ ଅଛି l ଏହି ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଗର-ମାଲୱାରେ ହରିସିଡି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା l ଉଜୟନ ହେଉଛି ମହାକାଲ ସହର | ଯାହାର ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି | ଉଜୟନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଯେ ରାତିରେ କୌଣସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଠାରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ l ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି l ଆମେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦିନ ଆଲୋଚନା କରିବା l

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଅଗର-ମାଲୱାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ମା ହରିସିଡି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ l ହରିସିଡି ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଇତିହାସ ଅଛି l କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଉଜୟନର ରାଜା ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟଙ୍କ ଭଣଜା ବିଜୟ ସିଂ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ l ଯେତେବେଳେ ବିଜୟ ସିଂ ଏଠାରେ ରାଜା ଥିଲେ, ସେ ମା ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ମା ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଉଜୟନର ହରିସିଡି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ l

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଦରେ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଅଛି | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର “ହୃଦୟ” ରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହା ଚମତ୍କାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ l ଯେଉଁଠାରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି l ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅଗ୍ର ମାଲୱା ଜିଲ୍ଲାର ବିଜ ନାଗରୀରେ ଅବସ୍ଥିତ ମା ହର୍ଷିଧୀଙ୍କ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ l

ମା ହର୍ଷିଧୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର l ପ୍ରାୟ 2000 ବର୍ଷ ଧରି ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି ଏଠାରେ ଜଳୁଛନ୍ତି l ଏଠାରେ ସିଂହାସନ ପ୍ରାପ୍ତ ମା ହରସିଡି ଦିନସାରା ଦେଖାଯାଆନ୍ତି l ଯାହା ଏକ ଚମତ୍କାରଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ l

ମା ହରସିଡି ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଇତିହାସକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି | ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଉଜୟନର ରାଜା ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟଙ୍କ ଭଣଜା ବିଜୟ ସିଂ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ l ଯେତେବେଳେ ବିଜୟ ସିଂ ଏଠାରେ ରାଜା ଥିଲେ ସେ ମାତା ହର୍ଷଦୀଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ମାତା ହରିସିଡିଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଉଜୟନର ହରସିଡି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ l ତାଙ୍କର ଭକ୍ତି ଦେଖି ମାତା ହରସିଡି ରାଜ ବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖା ଦେଇ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ତୁମର ଭକ୍ତିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ l

ତୁମେ ନିଜେ ବିଜା ସହରରେ ମୋର ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଏବଂ ସେହି ମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱାରକୁ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ରାଜା ବିଜୟ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କରି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ l ଏହା ପରେ ମା ପୁଣିଥରେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ରାଜାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି କହିଲା, ମୁଁ ତୁମ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ମନ୍ଦିରରେ ବସିଛି l ଆପଣ ପୂର୍ବରେ ମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱାର ରଖିଥିଲେ l ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଅଛି l

ଯେତେବେଳେ ରାଜା ସକାଳୁ ଉଠି ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି। ତେଣୁ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱାର ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଅଛି l ଯାହା ପରେ ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର ଘଟିଲା l ଏହା ଜଣା ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମାତା ହରିସିଡିଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଅଛି l ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ମା ହରସିଡି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି l

ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଶ୍ୱାସ ପୂରଣ ହୁଏ l ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ଗାଈଗୋବରରୁ ସସ୍ତିକାକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରନ୍ତି l ଯେତେବେଳେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ, ସେମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ସିଧାସଳଖ ସ୍ୱସ୍ତିକା ତିଆରି କରନ୍ତି | ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିରରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଦେବୀ ହରିସିଡି ଦିନସାରା ତିନୋଟି ରୂପରେ ଦେଖାଯାଏ |

ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମା ହରିସିଧୀ ସକାଳେ ପିଲାଦିନ, ଅପରାହ୍ନରେ ଯୌବନାବସ୍ଥା ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଦେଖାଯାଏ l ତିନୋଟି ରୂପରେ ମାତାର ଦର୍ଶନ ପାଇବାକୁ ଏଠାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଅଛି l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକMore posts in ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.