Press "Enter" to skip to content

ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷାରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଟପ question ସମସ୍ତଙ୍କ କାମରେ ଆସିପାରିବ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ -Banking question

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଜାଣ | ଆଇବିପିଏସ୍, ଏସବିଆଇ, ଆରବିଆଇ, ବିବି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ପ୍ରୋବେସନାରୀ ଅଫିସର ପଦ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚୟନ କିମ୍ବା ସାକ୍ଷାତକାର ସମଗ୍ର ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ |

ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ l ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତରଗୁଡିକ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସ୍ଥିର ହେବ ଯେ ସେମାନେ ମନୋନୀତ ହେବେ କି ନାହିଁ |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଜାଣିବା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଏ, ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବାବେଳେ ଆମେ କ’ଣ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପଣ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ l

ସାଧାରଣତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ଆମେ ଏହି 5 ଟି ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିପାରିବା |

  1. ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଶ୍ନ
  2. ଶିକ୍ଷାଗତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି କିମ୍ବା ବୃତ୍ତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ
  3. ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସଚେତନତା ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ
  4. ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ହଟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  5. ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରି ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ (ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ) ଆସନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା
  6. ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଶ୍ନ |

ଏହି ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:

• ନିଜ ବିଷୟରେ ଆମକୁ କିଛି କୁହ

• ତୁମର ସହରର ଇତିହାସ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଆମକୁ କୁହ l

• ତୁମ ବାପା କେଉଁ ବ୍ୟବସାୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତୁମେ ସେହି ବୃତ୍ତି ବାଛିବାକୁ କାହିଁକି ଚାହୁଁନାହଁ?

• ତୁମର ଆଦର୍ଶ କିଏ ଏବଂ କାହିଁକି?

• ଆପଣଙ୍କର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା କ’ଣ?

• ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ନେତୃତ୍ୱ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି କି?

• ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଦଳରେ କାମ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି କି?

“ତୁମ ବିଷୟରେ ଆମକୁ କିଛି କୁହ?” ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ପରୀକ୍ଷା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନ l ହୋମଟାଉନ୍,ପାରିବାରିକ ଉପଯୋଗିତା, ରୋଲ୍ ମଡେଲ୍ ପରି ବିଷୟଗୁଡିକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟତ ପଚରାଯାଏ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତରରେ ଆପଣ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ୟାନେଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ସଦସ୍ୟମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରସ୍ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତି l ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସ୍ତର ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗ ଦକ୍ଷତା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ l

  1. ଶିକ୍ଷାଗତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି କିମ୍ବା ବୃତ୍ତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ l

ଆପଣ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଏହି ବର୍ଗରେ ପଚରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ l

• ତୁମେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତରରେ କାହିଁକି ଏହି ବିଷୟ ବା ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ବାଛିଲ?

ସ୍ନାତକ ପରେ ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି?

ଆପଣ କାହିଁକି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି?

• କେବଳ ସରକାରୀ ଚାକିରି କାହିଁକି ଏକ ଘରୋଇ ଚାକିରି ନୁହେଁ?

ଆପଣ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ କେତେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଏହା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି l

  1. ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସଚେତନତା ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ l

ଏହି ବର୍ଗରେ, ଏହି ବିଷୟଗୁଡିକ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଅଧିକ ପଚରାଯାଏ |

• ନୂତନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକ (ଯଥା: ଜନ-ଧନ ଯୋଜନା, ଅନ୍ନତ ଭାରତ ଅଭିଆନ୍ ଇତ୍ୟାଦି)

• ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଯାହା ପ୍ରାୟତ ସମ୍ବାଦରେ ଥାଏ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ: କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି, NPA, KYC, ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଡିଫ୍ଲେସନ୍, ଏଫଡିଆଇ ଇତ୍ୟାଦି) l

• ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା (ଯଥା: ଜିଏସ୍ଟି, FRDI ବିଲ୍, BREXIT, ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍କାମ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ପୁନଃ ପୁଞ୍ଜୀକରଣ ଇତ୍ୟାଦି) |

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ (ଯଥା: CRR, PLR, NPAs, ରେପୋ ରେଟ୍, ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି) l

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଦିନକୁ ଦିନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ (ଯଥା: ଆକାଉଣ୍ଟର ପ୍ରକାର, ଚେକ୍ ପ୍ରକାର, ଲକର୍, ଚେକ୍ ବନାମ ଡ୍ରାଫ୍ଟ, ଡେମାଟ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍)

ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ସମଗ୍ର ସିଲାବସ୍ ଠାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ l

  1. ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟାପାର |

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷାର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଜେନେରାଲ୍ ନଲେଜ୍ ଏବଂ କରେଣ୍ଟ୍ ଆଫେୟାର୍ସରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଏ ସେଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ କି ନୁହେଁ | ଏହି ବର୍ଗର କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:

ଦେଶ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷଗୁଡିକ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ: ଦେଶର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଧାରା 370, ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଇତ୍ୟାଦି)

ଦୁନିଆରେ ଘଟୁଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା (ଯଥା: ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଇତ୍ୟାଦି)

ସମ୍ବାଦରେ ବ୍ୟକ୍ତି (ଯଥା: ଏକ ଦେଶର ନେତା ଆମ ଦେଶକୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ସମ୍ବାଦରେ କ୍ରୀଡ଼ା ବ୍ୟକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି

• ପରିବେଶ ସମସ୍ୟା (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ: ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା, ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ଇତ୍ୟାଦି)

ରାଜନୀତି ସହ ଜଡିତ ଆପଣଙ୍କର ମତ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ: ଆପଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​କାହାକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ସରକାରରେ କିଏ ଭଲ ଏବଂ ଏଥର ସରକାର ଇତ୍ୟାଦି)

ନୂତନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନ ସବୁବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଏ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାକ୍ଷାତକାର ପ୍ୟାନେଲର ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ତଥା ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିପାରିବେ | ଏହା ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଯେପରି ଏହି ସମୟରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇପାରିବ l

  1. ଆପଣଙ୍କର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ (ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି)

ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପଚରାଯାଇପାରିବ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ କମ୍ପାନୀରେ ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ କ’ଣ?

• ତୁମେ ତୁମର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରି ଛାଡି ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କାହିଁକି ଚାହୁଁଛ?

• ତୁମର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରିରେ ତୁମେ ଖୁସି କି?

ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟରେ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ?

କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ | ସାକ୍ଷାତକାର ଲ୍ୟାବର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ତୁମଠାରୁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରି ଛାଡି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦେବାକୁ କାହିଁକି ଚାହୁଁଛ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଦେବାବେଳେ, ଚାକିରି ସୁରକ୍ଷା, ୱାର୍କ ଲାଇଫ୍ ବାଲାନ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଉତ୍ତରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପରୀକ୍ଷାର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏଗୁଡିକ ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତରଗୁଡିକ ଭଲ ଭାବରେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ l

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ l ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ l

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

More from IAS Questions OdiaMore posts in IAS Questions Odia »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.